V rámci projektu „Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji„ v oblasti volnočasových aktivit se chlapci z domova mládeže připravují na exkurzi Městské elektrárny v Písku.
Jako technická památka je pro budoucí řemeslníky zajímavé hlavně srovnání původní, stále funkční výroby elektrické energie a nových technologií.
Dne 4.prosince 2013 jsme se v 8.hodin ráno sešli k odjezdu na dlouho připravovanou návštěvu Muzea veřejného osvětlení a energetiky, které je v prostorách Vodní elektrárny v Písku. Za účasti žáků našeho Domova mládeže, chlapců z kroužku elektrotechniky , kování a jejich vedoucími – panem Stanislavem Kučerou a panem Petrem Schmidem, jsme v počtu 42 , vyjeli směr Písek.
I když bylo mrazivé zimní dopoledne, tak jsme si po příjezdu udělali procházku okolí řeky Otavy a prohlédli si starý kamenný most. A pak už jsme byli vítáni panem Markem Andělem, který má celý objekt elektrárny na starosti. Velice poutavě a zajímavě nám ve svém výkladu přiblížil vznik a historii místa. Od jeho založení, přes všechny fáze změn, až po spuštění elektrárny a vznik dnešního muzea. Seznámil všechny se jménem František Křižík a s jeho přínosem.
Žáci měli konečně příležitost vidět všechny exponáty v reálu a porovnat s tím, co znali z prezentace a fotografií. Ať to byly první olejové lampy v železných koších, parní lokomotiva, která poháněla první dynamo, turbíny, nebo první, velice atypické žárovky. Největší dojem, ovšem, udělala strojovna s turbínami. Všichni jsme obdivovali původní, řemeslné zpracování všech exponátů. Chlapci měli možnost i odhadovat své dovednosti, na co všechno by asi tak stačili. A znovu promýšleli možnosti realizace možných modelů, které se chystají v rámci zájmových kroužků tvořit.
Pan Anděl zodpověděl velice ochotně všechny otázky, které účastníci měli a provedl nás celým objektem. Na závěr nechyběly nákupy retro pohlednic a suvenýrů .
Po skončení prohlídky jsme měli čas na volnou procházku po Písku, který jsme využili k návštěvě náměstí, nábřeží a staré části města. Všichni účastníci byli spokojení s průběhem exkurze a plni nových zážitků.
Jeli jsme do Vodní elektrárny v Písku. Měli jsme sraz před administrativní budovou v 8.00 ráno
a vyjížděli jsme z areálu školy kolem čtvrt na devět.
Jeli s námi ještě elektrikářský kroužek a kovářský kroužek.
Přijel si pro nás „vohrybus“.
Do Písku jsme dorazili v devět a vystupovali jsme u zimního stadionu na parkovišti. Šli jsme asi deset minut z parkoviště do vodní elektrárny. Přišli jsme dovnitř a přivítal nás tam pan Anděl. Řekl nám tam o historii vodní elektrárny a ještě nějaké věci , a potom jsme se tam šli projít, po té vodní elektrárně.
Potom jsme odešli a měli jsme hodinu a půl, dostali jsme rozchod a s klukama jsme šli projít Písek.
A nazpět jsme šli přes kamenný most a přišli jsme zpátky na parkoviště, kde jsme měli sraz. Odjížděli jsme v půl dvanácté. Do školního areálu jsme přijeli ve čtvrt na jednu a šli jsme na oběd.
Exkurze se mi líbila a klidně bych si jí zopakoval.
Jan Šmat 2.A
4.prosince jsme navštívili Vodní elektrárnu v Písku. Bylo to velmi zajímavé, dozvěděli jsme se něco o historii, viděli jsme tam mnoho zajímavých věcí. Například turbíny dynama, parní stroj a staré věci.
Martin Štěrba 1.O., Zdeněk Žilák 3.O., Filip Hořejš 3.O
Myslím, že na této exkurzi všechny nejvíce nadchla expozice turbín a běh ozubeného kola. Dále co bylo zajímavostí: první osvětlení, vyrobené právě touto elektrárnou. V této exkurzi se nesmí opomenout na Františka Křižíka, který nechal postavit první městské osvětlení v Písku.
Exkurze byla docela fajn, hezký výlet a obohacení našich znalostí.
Anna Starinská 1.A., Lukáš Klabouch 2.A., Patrik Maška 2.A.
Při exkurzi v Písku jsme se dozvěděli něco z historie Písku a elektrárny. Díky panu průvodci jsme se dozvěděli například : proč byla elektrárna, tehdy ještě mlýn, umístěn téměř v centru města. A také právě to, že elektrárna nefungovala jako dnes, ale jako mlýn.
Celkově se mi exkurze líbila a trochu i zajímala, hlavně ta prohlídka muzea.
Vladislav Sláma 1.A.