Už od pátečního večera se předposlední říjnový pátek sjížděly do Blatné absolventi učebního oboru Včelař na zdejším Středním odborném učilišti a kurzu Včelař-Farmář. Nakonec se v sobotu ráno setkalo v nazdobené hale opravárenství traktorů a kombajnů 81 lidí. Celkem zdejší výukou prošlo za šest let přes 250 studentů. Někteří přijeli až od Ostravy, jiní ze Šumavy či Brna. Záštitu nad akcí měla Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s. (PSNV-CZ), která garantuje na učilišti odbornost výuky. Iniciátorem akce byl Ing. Petr Texl, jenž byl za vznikem oboru Včelař na SOU a stále tu působí jako učitel i organizátor.
Úvod patřil řediteli Ing. Miroslavu Čapkovi. Zdůraznil, že existence včelařských tříd zvyšuje prestiž blatenského učiliště. Dále řekl: „Jde o obor, který dnešní svět potřebuje, aby planeta vydržela. Jsme rádi, že k tomu můžeme přispět a že se vám tu líbí.“
Poté se ujal slova bývalý ředitel Ing. Václav Kníže, který obor Včelař na SOU Blatná spolu s PSNV-CZ zakládal. Zrod nebyl jednoduchý, protože zkrácenou formu studia stejného zaměření nikdo v ČR nenabízel. Nakonec se podařilo myšlenku prosadit a SOU dostat do sítě škol povolených Ministerstvem školství. Bohužel počet žáků je omezen na celkových 50 osob ve třídách obou ročníků. Protože zájem převyšuje možnosti, musí se na učební obor konat přijímací zkoušky, kterým se podrobují i vysokoškoláci. Ocenil, že se daří zlepšovat materiální vybavení, protože od začátku zdejší pedagogové usilují, aby polovina času byla věnovaná praxi.
Celý den probíhaly odborné přednášky. Během polední pauzy bylo možné se nejen dobře naobědvat díky tomu, že paní kuchařky o víkendu ochotně uvařily, ale také jít na exkurzi do nedalekého lihovaru.
Vrcholem programu bylo vysazení lípy v areálu učiliště jako národního symbolu. Včelaři si tak připomněli nadcházející 100. výročí samostatného Československa a zároveň vzdali hold tomu stromu, který včelám přináší hojnost potravy. Tento akt doprovázel vydaný Pamětní list.
Přátelské rozhovory mezi bývalými studenty, kteří se mnohdy neviděli několik let, pokračovaly už neformálně hluboko do noci.
PhDr. Marie Šotolová