Tel.: +420 383 412 320
   E-mail: info@soublatna.cz

    Střední odborné učiliště Blatná,
        U Sladovny 671, 388 16 Blatná
Úvod > Události > Exkurze v JE Temelín

Exkurze v JE Temelín

Dne 27. 1. 2016 jsme se zúčastnili odborné exkurze v JETE Temelín.

Hned po příjezdu do elektrárny Temelín se nás ujala průvodkyně, která nás odvedla do kinosálu. Tam nám důkladně vysvětlila, u pěkně vytvořeného videa, na jakém principu funguje tato jaderná elektrárna.

Probrali jsme zde všechny důležité jevy, týkající se chladících věží, turbín a podobně. Poté jsme si prohlédli pomocí speciálního jevu fyziky kousky odštěpeného radonu, jak poletují všude kolem.

Potom se celá naše skupina vydala dolů do šaten přes různé místnosti plné malých modelů strojů vyrábějících elektřinu. Po odložení mobilů, klíčů, a podobně jsme se konečně vydali do samotné elektrárny.

U vstupu do areálu všem zkontrolovali doklady kvůli bezpečnosti, prošli jsme testem proti vnášení nebezpečných předmětů do elektrárny a mě jako jednomu ze 4 náhodně vybraných dávali dýchat do testeru na alkohol. Bylo nám jasné, že jsou tam velmi přísná pravidla pro vstup veřejnosti.

Po průchodu turnikety, které zjišťovaly, zda nejsme radioaktivní, jsme se posunuli k samotným generátorům, vyrábějícím elektrickou energii v případě, že jsou turbíny v nečinnosti.

Exkurze byla velice zajímavá a jsme rádi, že se uskutečnila. A to i přes všechnu tu práci, která nám i panu Kabátovi zabrala spoustu času.

 

Raba, Braun, Votava