Tel.: +420 383 412 320
   E-mail: info@soublatna.cz

    Střední odborné učiliště Blatná,
        U Sladovny 671, 388 16 Blatná

Elektrárna Písek

Vyu­ží­vání tech­nic­kých pamá­tek a inter­ak­tiv­ních expo­zic tech­nic­kého a pří­ro­do­věd­ného cha­rak­teru

V rámci projektu „Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji„ v oblasti volnočasových aktivit se chlapci z domova mládeže připravují na exkurzi Městské elektrárny v Písku.
Jako technická památka je pro budoucí řemeslníky zajímavé hlavně srovnání původní, stále funkční výroby elektrické energie a nových technologií.


 

Naše exkurze do Vodní elektrárny v Písku

Dne 4.prosince 2013 jsme se v 8.hodin ráno sešli k odjezdu na dlouho připravovanou návštěvu Muzea veřejného osvětlení a energetiky, které je v prostorách Vodní elektrárny v Písku. Za účasti žáků našeho Domova mládeže, chlapců z kroužku elektrotechniky , kování a jejich vedoucími – panem Stanislavem Kučerou a panem Petrem Schmidem, jsme v počtu 42 , vyjeli směr Písek.

I když bylo mrazivé zimní dopoledne, tak jsme si po příjezdu udělali procházku okolí řeky Otavy a prohlédli si starý kamenný most. A pak už jsme byli vítáni panem Markem Andělem, který má celý objekt elektrárny na starosti. Velice poutavě a zajímavě nám ve svém výkladu přiblížil vznik a historii místa. Od jeho založení, přes všechny fáze změn, až po spuštění elektrárny a vznik dnešního muzea. Seznámil všechny se jménem František Křižík a s jeho přínosem.

Žáci měli konečně příležitost vidět všechny exponáty v reálu a porovnat s tím, co znali z prezentace a fotografií. Ať to byly první olejové lampy v železných koších, parní lokomotiva, která poháněla první dynamo, turbíny, nebo první, velice atypické žárovky. Největší dojem, ovšem, udělala strojovna s turbínami. Všichni jsme obdivovali původní, řemeslné zpracování všech exponátů. Chlapci měli možnost i odhadovat své dovednosti, na co všechno by asi tak stačili. A znovu promýšleli možnosti realizace možných modelů, které se chystají v rámci zájmových kroužků tvořit.

Pan Anděl zodpověděl velice ochotně všechny otázky, které účastníci měli a provedl nás celým objektem. Na závěr nechyběly nákupy retro pohlednic a suvenýrů .

Po skončení prohlídky jsme měli čas na volnou procházku po Písku, který jsme využili k návštěvě náměstí, nábřeží a staré části města. Všichni účastníci byli spokojení s průběhem exkurze a plni nových zážitků.

Martina Čejková

Několik postřehů od účastníků exkurze

Jeli jsme do Vodní elektrárny v Písku. Měli jsme sraz před administrativní budovou v 8.00 ráno
a vyjížděli jsme z areálu školy kolem čtvrt na devět.
Jeli s námi ještě elektrikářský kroužek a kovářský kroužek.
Přijel si pro nás „vohrybus“.
Do Písku jsme dorazili v devět a vystupovali jsme u zimního stadionu na parkovišti. Šli jsme asi deset minut z parkoviště do vodní elektrárny. Přišli jsme dovnitř a přivítal nás tam pan Anděl. Řekl nám tam o historii vodní elektrárny a ještě nějaké věci , a potom jsme se tam šli projít, po té vodní elektrárně.
Potom jsme odešli a měli jsme hodinu a půl, dostali jsme rozchod a s klukama jsme šli projít Písek.
A nazpět jsme šli přes kamenný most a přišli jsme zpátky na parkoviště, kde jsme měli sraz. Odjížděli jsme v půl dvanácté. Do školního areálu jsme přijeli ve čtvrt na jednu a šli jsme na oběd.
Exkurze se mi líbila a klidně bych si jí zopakoval.
Jan Šmat 2.A

4.prosince jsme navštívili Vodní elektrárnu v Písku. Bylo to velmi zajímavé, dozvěděli jsme se něco o historii, viděli jsme tam mnoho zajímavých věcí. Například turbíny dynama, parní stroj a staré věci.
Martin Štěrba 1.O., Zdeněk Žilák 3.O., Filip Hořejš 3.O

Myslím, že na této exkurzi všechny nejvíce nadchla expozice turbín a běh ozubeného kola. Dále co bylo zajímavostí: první osvětlení, vyrobené právě touto elektrárnou. V této exkurzi se nesmí opomenout na Františka Křižíka, který nechal postavit první městské osvětlení v Písku.
Exkurze byla docela fajn, hezký výlet a obohacení našich znalostí.
Anna Starinská 1.A., Lukáš Klabouch 2.A., Patrik Maška 2.A.

Při exkurzi v Písku jsme se dozvěděli něco z historie Písku a elektrárny. Díky panu průvodci jsme se dozvěděli například : proč byla elektrárna, tehdy ještě mlýn, umístěn téměř v centru města. A také právě to, že elektrárna nefungovala jako dnes, ale jako mlýn.
Celkově se mi exkurze líbila a trochu i zajímala, hlavně ta prohlídka muzea.
Vladislav Sláma 1.A.

Bylo to pěkné, celkem mě to tam bavilo. Dozvěděl jsem se spoustu věcí.
Petr Burian 1.AE

Bylo to supr, nebyla nuda. Dozvěděl jsem se spoustu nových informací.
David Čondl 1.AE

V elektrárně to bylo celkem dobré. Něco jsem si obnovil z minulého roku a dozvěděl jsem se nové věci o tom, jak vše vlastně opravdu funguje. Nejvíc mě zaujalo kolo v akci. A všelijaké možnosti a nápady, co vlastně všechno člověk vymyslel a jak je vše pěkně udělané. Bylo to dobré a celkem zajímavé.
Miroslav Zátka 2.A

Návštěva vodní elektrárny Písek byla velmi naučná, dozvěděli jsme se mnoho věcí. Teď tam udělali nově projektovou místnost, takže se exkurze trochu zpestřila. Nakonec vyšlo i počasí, takže to bylo fajn.
Martin Křiváček 2.O

Výlet byl parádní. Líbilo se nám tam. Zaujaly nás tam velké turbíny. Nedokázali jsme si představit jejich výrobu v té době. Bylo to velice zajímavé a pan Křižík byl borec.
Patrik Maška 3.A a Petr Podlešák 1.O

Ve středu 24. 9. jsme byli na exkurzi v Písecké elektrárně, kde jsme měli možnost poslechnout si něco z historie elektrárny a dále si prohlédnout samotný proces výroby elektrické energie, včetně historických kousků a dobově oblečených figurín. Dále jsme shlédli prezentaci o získávání a výrobě energie s několika obrázky a principem činnosti. Na této exkurzi jsme již byli a ta letošní mi přišla o hodně zajímavější.
Vladislav Sláma 2.A

Výlet jsem si užil, zábava byla a nuda minimální. Dozvěděl jsem se pár nových věcí a celkově se mi to líbilo.
Daniel Jonák 3.A

Líbila se mi cesta autobusem a rád jsem se o vodní elektrárně v Písku dozvěděl nové věci. Takže se mi to líbilo.
Petr Vodička 1.O